Trendyol Cüzdan Özelliğini Kaldırdı

Trendyol Cüzdan Kalktı

Trendyol geçtiğimiz aylarda cüzdan özelliğinde bazı değişiklikler yapacağını bildirmişti. Bazı hizmet ve ürün alımlarında da cüzdan özelliği ödeme aracı olarak kullanılamamaktaydı. Trendyol’a yapılan bilgi alma işlemlerinde ise bunun geçici olduğu, mevzuata uyum için düzenlemeler yapılacağı bildirilmişti.

Cüzdan Artık Kullanılamayacak mı?

Trendyol bu bildirimin ardından yakın bir zamanda 27 Ocak 2023 tarihinde müşterilerine kısa mesaj gönderdi. Mesajda 6563 sayılı kanunun yeni hükümlerine uyum için cüzdan özelliğini kaldırma kararı aldığını beyan etti.

Peki Mevcut Bakiyeler Ne Olacak?

Mesajda ayrıca 28 Şubat 2023’e kadar cüzdanın tamamen kaldırılacağını da bildiren Trendyol kalan bakiyelerin geri ödeneceğini da aktardı. Bu kapsamda 31 Mart 2023 tarihine kadar yükleme yapılan karta/kartlara bakiyelerin iade sürecinin başlayacağı bildirilmiştir. Aşağıda bize gelen kısa mesajı (sms) ekran görüntüsü olarak sizinle paylaşıyoruz.

Trendyol Cüzdan Özelliği Kaldırılma Mesajı
Trendyol Cüzdan Özelliği Kaldırılma Mesajı

Peki Neden Böyle Bir Uygulamaya Gidildi?

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda 7 Temmuz 2022’de değişiklikler yapıldı. Buna göre yıllık net işlem hacmi 30 Milyar TL’nin ve 100 bin adet işlem sayısının üzerindeki e-ticaret platformlarının pazarlama ve indirim bütçelerine kısıtlama getirildi. Ayrıca 60 Milyar TL net işlem hacmini aşan platformların ise 6493 sayılı kanunun 18. maddesinin beşinci fıkrasındaki hizmetlerin (cüzdan özelliği) sunulamayacağı hükmü de getirildi.

Hal böyle olunca da yüksek işlem hacimli e-ticaret platformlarının reklam harcamaları ile cüzdan özelliklerini durdurmaları gerekmektedir.

Detaylı bilgi için Trendyol’un Cüzdan SSS sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

E-Ticaret ile ilgili konularda yeni gelişmeleri paylaşmaya devam ediyor olacağız.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola

No more posts to show