Sanal POS Nedir? Güvenli midir?

Sanal POS Nedir?

Sanal Pos internet üzerinde yapılan çevrimiçi (online) satın alımlarımızı yaparken kullandığımız yazılım teknolojileridir. Ödemelerimizi yaparken ne kullanıyoruz? Elbette ki kredi/banka kartlarımızı. Peki bu kartlarla alışverişimizi nasıl tamamlıyoruz?

İnternetteki Güven

İnternette güven duygusu çok zor hissedilir. Bir siteye güven duymak için bin bir türlü kıstası değerlendirmek gerekir. SSL sertifikasından tutun da alan adının gerçekliğine kadar her konuyu değerlendirmek gerekiyor. Elbette bunları incelemek çok zor değil ancak alışveriş söz konusu olunca durum bir başka oluyor. Çünkü para verdiğimiz, hesabımızdan para çıkan yerin güvenli olup olmadığını bilmeliyiz, insan ve de bir müşteri olarak bu en doğal hakkımız.

Sanal Posun Güvenilirliği

Sanal Pos bir dizi işlem ve şartların sağlanmasının ardından bankalar ve yetkili ödeme kuruluşları tarafından işletmelere tahsis edilmektedir. Bu nedenle sanal pos verilen bir işletme kolay kolay dolandırıcı olamaz. Lakin başvurusunda şartları sağlayıp ardından bazı şartları yitirenler de olabilir.

Sanal Pos ile Ödeme Yapmak

Mesela başvuru sırasında güvenlik sertifikası olan işletmenin sonradan sertifikasının bittiğini görürüz. Böyle bir durumda sertifikasının süresi biten bir siteden alışveriş yapmak istememek en doğal hakkımızdır. Ancak geçerli bir alan adı olan, SSL sertifikasının geçerliliği devam eden, önceki müşterilerinin olumlu görüşleri olan yerlerden alışveriş yapabiliriz.

Sanal Pos ile alışveriş yapmak yukarıdaki bazı noktalara dikkat ettiğinizde güvenli bir alışveriş ödeme yöntemidir. Çünkü işletmeler sadece banka ve ödemeye yetkili firmalardan sanal pos alabilirler.

Alışverişlerimizi güvenle yapabileceğiniz siteler dışında başkaca siteler görmemeniz dileğiyle keyifli okumalar dileriz.

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola