Şahıs İşletmesi Nasıl Kurulur

Şahıs İşletmesi Nasıl Kurulur?

Şahıs İşletmesi Nedir?

Şahıs işletmesi veya şirketi dediğimizde mevzuatta ve halk arasında farklı bir anlamlandırma vardır. Kanunlarımızda şahıs şirketleri başlığı altında kolektif ve komandit şirketler yer almaktadır. Halk nezdinde ise şahıs şirketi bir vatandaşın kendi  üzerine açtığı şirkettir.

Neden bir şahıs şirketine ihtiyacımız olur?

Şahıs işletmesi ile beraber başka şirket türlerine neden ihtiyaç duyarız? Bunun cevabı çok basit. Kanunlara, devlet regülasyonlarına uyum için şirket kurarız. Ayrıca vergilendirme, fatura kesebilme ve resmi işler için de şirket kurmak gerekir.

Şahıs şirketi ise daha basit düzeyde ticaret yapanlar, iş hacmi daha düşük olan kişiler için idealdir. Kuruluşu, işletmesi ve gerektiğinde kapatması basittir.

İşe Başlama Bildirimi
İşe Başlama Bildirimi Yapınız
Şahıs İşletmesi/Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs işletmesi kurabilmek için işyeri adresi olarak kullanılacak olan yerin bağlı bulunduğu vergi dairesine işe başlama bildiriminde bulunmalıyız. Bunu muhasebeci ile yapabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Muhasebeci ile yapmanız durumunda doğal olarak muhasebecinin hizmet ücretini, vekaletname bedellerini karşılamanız gerekmektedir.

Ayrıca artık vergi dairesine gitmeden Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından işletilen İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden de internet üzerinden şirket kuruluşunuzu yapabilirsiniz. Bu konuya ilişkin rehber yayımlamamız ya da video içerik hazırlamamız için bu makalenin altına yorum bırakabilirsiniz.

 

Bildirim Yapıldıktan Sonra

İşe başlama bildirimini vergi dairenize giderek ya da internet üzerinden yaptınız. Veyahut muhasebeciniz sizin yerinize işe başlama bildiriminizi yaptı. Bunun ardından vergi dairesinden bir vergi memuru size bilgi vererek işyeri adresinize gelecek. Geldiğinde işyerinizi genel hatları ile incelemekle beraber kuruluşa ilişkin yoklama tutanaklarını hazırlayıp imzanıza sunacaktır.

Tutanağı imzalamanızın ardından memur bunu sisteme işleyecektir. Sonrasında vergi levhanız çıkacaktır.  Muhasebeci aracılığıyla yapılan işe başlama bildirimlerinde vergi levhanız aynı gün çıkabilmektedir. Bunu da ek bilgi olarak belirtelim.

 

İşletmenizi Kurdunuz, Ya Sonra…

Evet, hayırlı olsun. İşletmeniz resmen kuruldu. Sonrasında ne yapacaksınız? Elbette ki ticari faaliyetinize başlayıp kazanç elde etmeye çalışacaksınız. Bununla birlikte bazı kemik giderleriniz olacaktır. Yani gelir elde etseniz de etmeseniz de sürekli ödeyeceğiniz giderler bunlar.

  • Aylık Kira
  • Şahıstan Kiraladıysanız Stopaj (3 Ayda bir ya da aylık)
  • Muhasebeci ücreti
  • Bağ-Kur Prim Ödemeniz
  • İşçi çalıştıracaksanız işçilerinizin ücret ve sigorta primleri
  • İşletmenize ait elektrik, su, gaz ve internet gibi fatura ödemeleri
  • Ve işletme konunuza göre tedarik ettiğiniz mallar ile aldığınız hizmetlere ilişkin giderleriniz giderler içerisinde sayılabilir.

Bu kemik giderler dediğimiz gibi kepenk açmasanız bile alınan ücretlerdir. Bu nedenle işletme kurmadan önce bunları da hesaba katarak hareket edilmelidir. Kira gibi günümüzde yüksek maliyetler içeren gider kalemleri özellikle yanlış hesaplamalarda baş ağrısı olabilmektedir. Bu konuda işiniz el veriyorsa sanal ofis seçeneğini düşünebilirsiniz. Sanal ofis daha az maliyetli ve destekleyici hizmetleri olan bir ofis modelidir. Bu konuda “Sanal Ofisin Girişimciler İçin 5 Avantajı” adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Sanal Ofis
Sanal Ofisten Yararlanın

 

Bununla birlikte şirketiniz için kaşe almanız, fatura bastırmanız gerekecektir. Eğer elektronik fatura kullanacaksanız matbu fatura bastırmanıza gerek yok.

Şahıs şirketi kurmakla ilgili detaylı bilgiyi size vermeye çalıştık. Umarız faydalı olur. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola