Mobil Uygulamalar Neden Güncellenmeli?

Güncelleme Nedir?

Mobil uygulamalar gibi yazılım ürünleri için güncelleme tanımı uygulama geliştirici için yeni bir özelliğin veya tasarımın mevcut uygulamaya eklenmesi ve kullanıcının bu özelliği kullanması için gelen özelliğin güncellemesinin yüklenmesini kendi cihazında yapmasıdır. Aslında bir sunucu bir de alıcı mevcuttur. Güncellemeler özellik ekleme, daha çok trafik çekme, mevcut güvenlik tedbirlerini güçlendirme gibi birçok alanda yapılmaktadır. Peki gelen güncellemeleri kullanıcılar olarak bizler neden yüklemeliyiz, esas soru bu.

 

Mobil Uygulama Güncelleme
Güncelleme Gelmesinin Nedenleri

Mobil uygulamalara yukarıda sayılan birçok nedenle güncelleme gelmektedir. Lakin bu nedenlerin gerekçesi ve açıklamasına biraz değinmek bizi aydınlatacaktır.

1) Mevcut Trendler ve Rakip Uygulamalar

Mobil uygulamalar, mevcut kullanıcı trendlerine ve rakiplerinin yaptığı özelliklere göre yeni fonksiyonlar ve tasarımlarla kullanıcılarının ilgisini çekmek zorundadır. Aksi durumda, mevcut dijital hayatın viral akışında bu uygulamalar monotonlaşır, sıradanlaşır, unutulur ve piyasadan kaybolup gitmeye mahkum olurlar.

Rakip Analizleri ve Kullanıcı Geri Dönüşleri İle Mobil Uygulamalar Geliştiriliyor, Güncelleniyor.
2) Uygulama Marketlerinin Güncellemeleri

Google Play Store ve App Store gibi uygulama marketleri zorunlu güncellemeler yapılmasını isterler. Kendi politikalarını, platform işletme kurallarını değiştirirken bünyesinde bulunan uygulamaların da bu kurallara uygun ve güvenli olmasını isterler. Bu nedenle uygulama yayımcılarına zorunlu güncellemeler yaptırabilirler.

3) Güvenlik Düzenlemeleri

Uygulamalar, birçok insanın kullanabildiği bazen milyonlarca insanın günlük aktif kullanımda bulunduğu yazılım ürünleridir. Bu nedenle aşırı sosyal bir ortam oluşturmalarından kaynaklı dolandırıcılar, hırsızlar, internet korsanları vb. için açık pazar haline gelirler. Bunu önlemek için uygulamalar çeşitli güvenlik yazılımları, koruma protokolleri vb. uygularlar. Bunların değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurması için geliştiriciler uygulamalarına çeşitli güvenlik güncellemeleri yaparlar. Bu güncellemeler uygulamaların stabil, düzgün, güvenli ve hızlı çalışması yönünde çeşitli faydalar sağlar.

Mobil Uygulama Güvenliği
Mobil Uygulamaların Güvenlik Güncellemeleri
4) Tasarım Değişiklikleri

Bilindiği üzere bu gün yeni alınan bir perdeden bile çok çabuk sıkılabilen varlıklar haline geldik. Hal böyle iken mobil uygulamalardan da sırf tasarımı nedeniyle soğuyabiliyoruz. Mobil uygulama geliştiricileri de bunun farkında. Bu nedenle düzenli olarak tasarım güncellemesine gidiyorlar. Gidiyorlar ki biz kullanıcılar sanki farklı bir uygulamadaymış gibi hissedelim ve uygulamayı çözmeye çalışırken daha çok kullanalım. Daha çok para harcayalım veya daha çok reklam izleyelim gibi geliştirici emellerine hizmet edelim.

Mobil uygulamalara güncelleme gelmesinin başlıca nedenleri yukarıdaki dört maddede saydığımız gibi. Peki neden güncellemek gerekiyor, niçin gelen güncellemeleri indirip kurmak gerekiyor?

Uygulamaları Güncellemek

Mobil uygulamalar yukarıda sayılan nedenlerden ötürü bir çok güncellemeye tabi tutuluyor. Bu güncellemeleri yapmamızın gerekli de var elbette. Mesela güvenlik güncellemelerini almak gibi.

Tasarım değişikliklerinden faydalanmak, daha hızlı çalışan uygulamalar kullanmak, yeni özellikler keşfetmek, güvenli, korunaklı, stabil çalışan, gizliliğe önem veren uygulamalar ile istek ve ihtiyaçlarımızı karşılamak için mobil uygulamaları güncelleme geldikçe güncellemeliyiz.

 

Güncellemelerin Önemi
Güncellemelerin Önemi

 

Güvenlik Güncellemelerine Dikkat!!!

Mobil uygulamalar için, Google Play Store ve App Store marketlerinde son güncellemeler ile nelerin düzenlendiği, nelerin güncellemeye tabi tutulduğu yazar. Özellikle güvenlik güncellemelerinden bahseden güncellemeleri mutlaka yapınız. Geliştiriciler bu güvenlik güncellemelerini boşu boşuna yapmıyorlar. Mutlaka bir açık bir sızıntı riski veya durumu var ki bundan dolayı o eksiği düzeltip güncelleme gönderiyorlar size. Bu nedenle veri güvenliği, gizliliği ve şifre çalınmasından korunma gibi güvenlik kapsamlı güncellemeleri asla ama asla bir kenara atmayınız. Dijitaldeki güvenliğiniz cep telefonunuzun hafıza kapasitesinden önemli değil.

 

Mobil uygulamalarla ilgili elimizden geldiğince güncelleme nedenlerini anlattık. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola