Mobil Uygulamadan Gelir Elde Etmek (VERGİSİZ)!

Günümüzde mobil uygulamalar her alanda bize hizmet ediyor. Eğitimden sağlığa, yemek siparişinden iletişim kurmaya kadar daha birçok sayısız hizmeti bize sunan bu uygulamalar acaba bir gelir kapısı olabilir mi? Bu mobil uygulamalar gelir oluştururken vergisi ne olacak? İşte bu soruların cevabı için buradayız.

Mobil Uygulamalar

Mobil uygulamalar, bize birçok sektör, alan ve branşta hizmetler sunmakta. Bir uygulama ile eğitim alabilir, sağlık verilerinize erişebilir, yemek sipariş edebilir, arkadaşlarınızla sohbet edip film bile izleyebilirsiniz. Mobil uygulamalar hayatımızı bu kadar sarmışken neden onlardan faydalanmayalım. Neden bu uygulamalar üzerinden fayda, katma değer sağlamayalım? Sağlayabilir miyiz sorusunun cevabı ise kocaman bir “evet” oluyor. Hem de şirket, vergi, muhasebeci, ofis derdi olmadan. Heyecanlanmaya başladık gibi geldi bize, yaz size?

Mobil Uygulamadan Gelir Elde Etmek
Mobil Uygulamadan Gelir Elde Etmek
Mobil Uygulamadan Gelir Elde Etmek

Mobil uygulamaların birçoğu indirmek için ücretsiz oluyor, bazısı içindeki hizmetleri de ücretsiz verirken bazıları ise uygulama içi satın alma yöntemini kullanarak oyun parası, oyun karakteri, kıyafet, silah vb. dijital ürünler satıyorlar. Bu satışları gerçek para birimleri ile yapıyorlar, yani gerçekten para harcıyoruz, aynı marketten alışveriş yaptığımızda kasaya ödediğimiz nakit paralar veya kartlı ödemeler gibi.

Mobil uygulamalardan uygulama içi satın alma yöntemini kullanarak, sanal pos ile vb. yöntemlerle ödeme alabilir böylece mobil uygulamanızdan para kazanabilirsiniz. Çeşitli uygulamalar ile bu gelirleri kazanmak mümkün, gelir elde eden birçok şahıs ve firma da mevcutta çok sayıda bulunmakta. Mobil uygulamamdan gelir elde etmek istiyorum nasıl yapacağım diyor gibisiniz. Öncelikle şunu belirtelim uygulamanın yaptığı iş, fonksiyon, özellik sizin fikrinize ticari stratejinize kalmış. Biz bu makalede size uygulamanız olması ve gelir elde etmesi halinde nasıl vergisel süreçlerden kaçınıp kısa işlemlerle gelirinizi koruyabileceğinizi size aktaracağız.

Vergisel Süreçler ve Mali Kayıt

Normalde Türkiye’de gelir elde eden herkes geliri üzerinden vergi ödemektedir. Kimisi işçi olarak çalıştığı için, kimisi ticaret yapıp mal veya hizmet satışında bulunduğu için. Kimisi ise makalemizin konusu olan dijital hizmetler ile gelir elde ettiği için vergi ödemekte, şirket açıp, muhasebeci tutmaktaydı. Ancak artık bu konu ortadan kalktı. Mobil uygulama geliştirip App Store ve Google Play Store gibi uygulama marketlerinde yayımlayan kişiler bu uygulamalardan elde ettikleri gelirler için vergi kazanç istisnasından yararlanmaktalar.

Öncelikle bir uygulamanız olsun. Bu uygulama bir soru cevap yarışması olsun, bu uygulamadaki jokerler, ipuçları ücretli olarak sunulsun. Siz bu uygulamadan aylık bu joker ve ipuçları için 5.000 Türk Lirası kazanıyor olun. Böyle bir sistemde size nasıl vergisel süreçlerden kaçınıp rahatça arkanıza yaslanarak gelir elde edeceğinizi açıklıyoruz.

Mobil Uygulama Geliştiriciliğinde Vergi Kazanç İstisnası

Bu vergi kazanç istisnası 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunun mükerrer 20/B maddesi ile yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda mobil uygulama geliştiricileri uygulama yayımlama platformları (App Store, Google Play Store) aracılığı ile elde ettikleri gelirleri için vergi istisnasından yararlanacaklar. Bu kapsamda şirket açmayacaklar, vergi levhası almayacaklar, muhasebeci tutmayacaklar, ofis tutmayacaklar, gelir beyannamesi vermeyeceklerdir.

Peki hiç mi vergi ödenmeyecek? Aslında vergi kazanç istisnası bir kolaylık. Vergi yine ödeniyor, ancak daha makul oran ve yöntemlerle.

Vergi Kazanç İstisnası
Vergi Kazanç İstisnası
İstisnadan Nasıl Yararlanılır?

Öncelikle istisnadan yararlanmak için Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının yönetimindeki “İnteraktif Vergi Dairesi” sistemine ivd.gib.gov.tr alan adı adı ile internetten girmelisiniz. Burada e-Devlet ile girişi kullanarak vergi hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Ardından soldaki menüden “İşlem Başlat” kısmında açılan alt menüden “Vergi İşlemleri” kısmına gelin, orada açılan alt menüden “Sosyal İçerik Üreticiliği ile Mobil Cihaz Uygulama Geliştiriciliği İstisna Belgesi Talebi Dilekçesi (GVK Mük. 20/B Maddesi)” başlıklı hizmeti açın ve yönergeleri izleyin. Elektronik olarak dilekçenizi gönderip vergi dairesinden gelecek sonucu beklemelisiniz.

Vergi dairesinden onay yazısı gelecek vergi hesabınıza, vergi hesabınıza yukarıdaki şekilde girip yine soldaki menüden “E-TEBLİGATLARIM” kısmına girin. Orada gelen yazıyı görüp PDF formatından indirip çıktı alabileceksiniz. Gelen istisna onay yazısı ile Türkiye’deki herhangi bir bankaya gidip Gelir Vergisi Kanunu mükerrer madde 20/B kapsamında istisnadan yararlanmak istiyorum deyip vergi dairesinden gönderilen yazıyı banka görevlisine iletmelisiniz.

Ardından seçtiğiniz banka hesabınıza şerh düşülecek. Bu şerh ile bu hesaba gelen paraların tamamından yüzde on beş (%15) gelir vergisi kesintisi yapılıp hesabınıza öyle aktarılacak. Banka kestiği bir vergiyi sizin adınıza vergi dairesine ödeyecek. Böylece sizin vergi levhası alıp, ofis tutup, muhasebeci ile anlaşmanıza gerek kalmadan uygun oranda ve kolay bir yöntemle verginiz ödenmiş olacak. Lakin dikkat! Banka hesaba şerh koyduktan sonra bu hesap bilgilerinizi Apple ve Google Play Store mağazalarındaki uygulama yayımcısı hesabınızdan bu platformlara bildiriniz. Çünkü uygulama içi satın alma ücretleri Apple ve Google tarafından tahsil edilip banka hesabınıza gönderilecektir.

App ve Google Play Store ‘dan Banka Hesabınıza Banka Transferi Yapılır
Unutmayalım Sakın!

Uygulama marketlerine bildirdiğiniz banka hesabınızı vergi dairesine de bildirmelisiniz. Bunun için vergi hesabınıza yukarıdaki şekilde girip soldaki menüden sırası ile “İşlem Başlat” > “Vergi İşlemleri” > “Sosyal İçerik Üreticiliği ile Mobil Cihaz Uygulama Geliştiriciliği İstisna Belgesi Banka Bilgileri Bildirim Dilekçesi (GVK Mük. 20/B Maddesi)” hizmetini seçerek elektronik olarak vergi dairesine şerh koydurduğunuz banka hesabınızı bildirmelisiniz.

Böylece vergi levhası almadan, muhasebeci, ofis derdiyle uğraşmadan gerekli işlemleri basitçe yapıp düzenli bir gelir elde edebilirsiniz. Banka da sizin adınıza verginizi devlete ödeyecek. Böylece başınız ağrımadan mobil uygulamalar üzerinden gelir elde etmek mümkün. Umarız işinize yarayan, size kolaylık sağlayacak bir makale olmuştur.

Sonraki makalede görüşmek üzere, keyifli okumalar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola