Kargo Teslim Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimiz öyle veya böyle kargo almışızdır. E-Ticaret siparişimiz gelmiştir, memleketten bir şeyler göndermişlerdir veya başkaca sebeplerle, illâki kargo almışızdır. Peki hiç kargo almanın hukuki süreç ve müeyyidelerini biliyor muyuz?

Kargo Teslim Alırken Dikkat!

Kargo evimize geldiğinde öncelikle kargoyu alınca hemen teslim fişine imza atmamalıyız. Kutuyu kargo görevlisinin de işini aksatmadan hızlıca açıp bir incelemeliyiz. Ardından o şekilde kargo fişine imza atmalıyız.

Kargo görevlisi imzalamadan açtırmazsa o zaman imza attığınız fişe açılmadan teslim alınmıştır yazıp imza atınız. Ve ardından durumu kargo şubesine bildiriniz. Kargo görevlisi hakkında şikayetçi olunuz.

Kargoyu teslim almadan açtınız ve kontrol ettiniz. O da ne? Ürün kırık, ezik vs. Yani hasarlı bir ürün var ortada. O zaman ne yapacağız?

Kargo Hasarlı İse Ne Yapalım?

Kargoyu açtınız ve baktınız, bu arada kargo görevlisi hala kapınızda. Hemen hasar tespit tutanağı tutmak istediğinizi belirtiniz. Kargo görevlisi arabada, getirmedim, yanımda mı hatırlamıyorum diyorsa tutanak için, hiç umursamadan bunu yapması gerektiğini aksi halde ürünü almayıp imza atmayacağınızı belirtiniz. Kargo görevlisi mutlaka tutanağı getirip hasar tespiti yapacaktır. Tutanağın mutlaka bir örneğini alınız. Ardından ürünü almadan kargo görevlisine veriniz. Tutanakla birlikte ürünü aldığınız firmaya bildirim yapınız.

Bu şekilde işlem yaptığınızda işlem sizin hatanız olmayacak ve gerekli işlemler ürün aldığınız firma ile kargo şirketi arasında yürütülecektir. Aksi durumda kargoyu iade edememe, ürün ücretini alamama gibi olumsuz durumlarla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Kargo geldiğinde yukarıda bahsini yaptığımız konulara dikkat etmenizi öneririz.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle, keyifli okumalar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola