Google Play’de e-Kitap Yayımlayarak Para Kazanmak

Günümüzde herkesin bir ek gelir kapısı aradığını görüyoruz. Gelir kapısı aramasa bile hobi olarak yaptığı faaliyetlerden dahi az da olsa para kazanma isteği birçoğumuzda var. Bu makalemizde hem hobi olarak yapıp hem de gelir elde edebileceğiniz bir yöntemden bahsetmek istiyoruz; e-Kitap yayımlayıp satarak para kazanmak.

Elektronik Kitap (e-Kitap) Nedir?

Elektronik kitap adı üstünde fiziki olarak tutup okumak yerine teknolojik cihazlarla erişip okuduğumuz kitaplardır. Aslında basılmadan önce tüm kitaplar e-kitap kategorisine giriyor. e-Kitabı para kazanacak bir araca dönüştürmek ise tamamıyla bizim elimizde. Yazdıklarımızı pazarlamamız gerekiyor yazdıklarımızdan para kazanmak için.

e-Kitap Satarak Para Kazanmak

e-Kitap satarak para kazanmak isteyen veya bunu ilk defa duyanlardan iseniz, doğru yerdesiniz. Bir konuda bilgi birikiminiz var, becerileriniz veya insanlarla paylaşmak istediğiniz herhangi bir şey var. Bunu kitaba çevirebilirsiniz. Ya da zaten kitap olarak yazdınız nasıl dağıtımını yapacağınızı düşünüyorsunuz. Bu konularda size destek olacağız. Öncelikle e-kitabı dağıtmanın birçok yolu ve formatı bulunmakta. E-Posta ile PDF dosyası halinde yayımlayabileceğiniz gibi, Google Play Store gibi platformlardan EPUB formatında ve ücretli dağıtabilirsiniz.

Google Play Kitaplar İş Ortaklığı

e-Kitabınızı Google Play Store Kitaplar kategorisinde satabileceğinizi ve gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Google e-kitaptan gelir elde etmek için harika bir hizmet sunuyor. Ayrıca yüksek oranda kar payı bırakıyor. Kitaplarınızı Google Play’de satarak gelir elde etmek için yapmanız gereken kitaplarınızı yayımlanabilir hale getirmek. Ardından kitabınızı panelden Google Play kitaplara eklemek.

Google Play Kitaplar İş Ortaklığı Programına dahil olarak Google Play Store’da Kitaplar kategorisinde kitabınızı yayımlayabilirsiniz. İş Ortaklığı Merkezi ile tüm iş ve işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Öncelikle kitabınızı hazırlayıp tamamıyla mizanpaj ve diğer tasarım, düzen işlerini ilgili programlarla bitirmelisiniz. Sonrasında kitabınızı EPUB formatına çevirmelisiniz. Bunun için internette bir sürü site ve program bulunmaktadır. EPUB formatındaki kitabınızı İş Ortağı Merkezinden sisteme ilgili verileri girerek (yazar adı, yayınevi, sayfa sayısı, ISSN vb.) kitabınızı sisteme yüklemelisiniz. Ardından kitabınız uygunluk değerlendirmesinden geçince  Play Store’da teşhir edilmeye, yayımlanmaya başlayacaktır.

Google Play Kitaplar İş Ortağı Merkezi *This image was taken from Google Play Store.

 

Paramı Nasıl Alıyorum, Kazanç Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Google Play Kitaplar İş Ortağı Merkezinden yayımladığınız kitaplar satıldığında her satıştan %70 gelir payı elde edersiniz. Geri kalan %30 Google kitap yayımı, ödeme aracılığı gibi hizmetleri için komisyon olarak alınır. Sizin payınız olan %70 belirttiğiniz banka hesabınıza Google tarafından gönderilir.

Google Play Kitap İş Ortağı Merkezinde “Ödeme Merkezi” adlı modüle girip ödeme profili oluşturmalı ardından banka bilgilerini girmeniz için size verilen alana banka bilgilerinizi girmelisiniz. Google her ay ödemenizi sizin bu beyan ettiğiniz banka hesabınıza yapacak.

Kitabımı Nasıl Yüklerim?

Yukarıda anlattığımız gibi mizanpajı, tasarımı, içeriği biten kitaplarınızı EPUB formatına çevirmelisiniz. Çünkü, Google Play Kitaplar İş Ortağı Merkezi yükleme yapabilmek için EPUB formatını şart koşuyor. Lakin PDF formatında da yükleyebilirsiniz. Kalite konusunda PDF dosyası için garanti vermeyeceğiz tabi ki.

EPUB formatına çevirdiğiniz kitabınızı İş Ortağı Merkezindeki sol menüde bulunan “Kitap Katoloğu” modülünden yükleyebilirsiniz. Modüle girince sağ üstte “Kitap Ekle” butonu var. O butona tıklayıp çıkan panelde gerekli bilgilerle beraber kitap EPUB dosyasını ve kapağını yüklemelisiniz. Sonrasında kitabınız ilgili incelemelerden sonra Google Play Store’da yayımlanıyor olacak.

 

Sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle, keyifli okumalar dileriz.

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola