E-Posta Pazarlamada E-Kitap İle Posta Adresi Toplamak

E-Posta Pazarlama Nedir?

E-Posta pazarlama, ticari ve tüketiciye yönelik tanıtım, kampanya ve reklam amaçlı e-postaların ilgili kişilere gönderilerek yapılan pazarlama faaliyetidir. E-Postalar günümüzde çok kullanılmasa da e-posta pazarlamanın gücü hala daha etkili oluyor.

Neden E-Posta Adresi Toplanmalı?

E-Posta adresi olmadan e-posta pazarlaması yapamayız. Yani yaptığımız kampanyayı bildireceğimiz kişilerin e-postası bizde yoksa o zaman e-posta pazarlaması yapamayız. E-Posta adreslerine gönderilecek pazarlama, kampanya ve tanıtımların gönderilmesi için gereken e-posta adresleri eskiden oradan buradan bulunan gerek gerçek gerek farazi birçok adres olabiliyordu. Bir dönemler e-posta listesi satılıyordu. Firmalar, gerçek kişiler bu listeleri satın alıyor ve e-posta reklamlarını, kampanyalarını gönderiyordu. İnsanları rahatsız eder hale gelen bu işi de en son devlet yasakladı. Ve e-posta pazarlaması, mesaj pazarlaması ve telefon ile arama yoluyla pazarlama faaliyetleri için kişilerden önceden izin alarak bu pazarlama faaliyetlerinin yapılmasına dair hüküm getirdi.

E-Posta Pazarlamada E-Kitap Dağıtarak E-Posta Adresi Toplamak
Peki E-Posta Adresleri Nasıl Toplayacağız?

E-Posta pazarlaması yapabilmek için e-posta göndereceğiniz kişilerden e-posta göndermeye başlamadan önce izin alınması gerektiğini belirttik. Bu izni nasıl alacağımız konusu aklımıza takılan bir diğer konu. Birçok şekilde bu e-posta adresleri için izin alınabilir. Lakin biz bu gün elektronik kitap (e-kitap) dağıtarak bu izinleri nasıl alacağımızdan bahsedeceğiz.

Öncelikle e-kitapları nereden bulacağız sorusu aklınıza gelmiş diye umuyoruz. Bu konuda size tavsiyemiz asla başkalarının emeği olan kitapları dağıtmayınız. Bu hem emek hırsızlığıdır, hem de 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince telif hakkı suçuna girer. Bundan uzak durunuz lütfen. Bunun yerine kendi e-kitaplarınızı yapabilirsiniz. İnternette bu kitapları tasarlayabileceğiniz birçok program mevcut. Tasarım, mizanpaj gibi konularda bu programları ve siteleri kullanabilirsiniz.

Kitap ne içerek sorusuna ise yanıtımız sizin bildiğiniz ilgili olduğunuz, insanlara bilgi verebileceğinizi düşündüğünüz konulardır. Yani eğer dalış alet ve kıyafetleri hakkında bir bilginiz varsa bunların kullanımı ile ilgili mükemmel bir mini e-kitap hazırlayabilirsiniz. Bu e-kitabı dağıtıp e-posta adreslerini toplayıp sattığınız dalış ekipmanlarına ilişkin kampanya e-postalarınızı gönderebilirsiniz.

E-Posta Pazarlama
Kitap Dağıtımı ve E-Posta Toplama Nasıl Yapılır?

Kitabınızı hazırladınız, harika bir kitap elinizde PDF halinde mevcut diyelim. Bir form aracılığı ile e-kitabı dağıtabilirsiniz. Formda kişilerin isim soy isim, e-posta telefon vb. bilgileri iletmesini ardından da reklam gönderilmesine izin verdiğine dair onay kutusunu işaretleyip formu göndermesini isteyebilirsiniz. Böylece formu doldurup gönderenlerin e-posta adreslerine kitabı ücretsiz gönderirsiniz. Kullanıcılar e-kitaba sahip olurken siz de pazarlama yapacak e-posta adresi elde etmiş olursunuz. Hem de bu e-postaya izinli eriştiğiniz için pazarlama e-postası gönderirken yasal engellere de takılmazsınız.

 

E-Posta pazarlamanın nimetlerinden faydalanabilmek için e-kitap dağıtma yöntemiyle nasıl izinli e-posta adresi toplayabileceğinizi naçizane size kendi lisanımızla anlattık. Umarız faydalı bir içerik olmuştur sizin için. Sonraki makalelerde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola