Dijital Hizmetlerde Cayma Hakkı – TÜBİS

Cayma Hakkının Kapsamı

Cayma hakkı 6502 sayılı kanunla Tüketiciye (yani bizlere) tanınan çok büyük bir haktır. Bu hak ile belirlenen süre içerisinde koşulsuz, şartsız, cezasız aldığınız mal ve hizmetleri iade edebiliyor yani cayabiliyorsunuz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye “Cayma Hakkı Nedir?” adlı makalemizden erişebilirsiniz.

Dijital Hizmetler

Dijital hizmetlerde cayma yani iade hakkından bahsetmeden önce dijital hizmetin ne olduğunu anlamak gerekir. Dijital hizmet nedir, tanımı kapsamı gibi konulara eğilmek gerekir.

Dijital hizmet esasında somut olarak sunulmayan, sanal, bilgisayar ortamında sunulan maddi ve gayrimaddi mal ve hizmetler diyebiliriz. Yani örnek verilecek olursa okumak için satın alıp indirdiğiniz veya uygulamasından okuduğunuz bir elektronik kitap (e-kitap), yetkinlik kazanmak için aldığınız çevrimiçi kurs, danışmanlık hizmetleri, çevrimiçi ders notları vs. dijital hizmete girmektedir. Daha çok satın alım sonrası anında hizmetinize sunulan mal ve hizmetler olarak da nitelendirebiliriz bunları.

Dijital Hizmetlerde Cayma (İade)

Dijital hizmetlerde, yapılan mesafeli sözleşmeden cayma (yani hizmetin iadesi) yapmak istediğimizde karşımıza T.C. Ticaret Bakanlığının “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği” karşımıza çıkıyor. Yönetmeliğin on beşinci maddesinde (ğ) bendi aşağıdaki şekildedir;

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği

Madde 15: (1) Taraflarca aksi kararlaştırılmadıkça, tüketici aşağıdaki sözleşmelerde cayma hakkını kullanamaz:

(ğ) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayrimaddi mallara ilişkin sözleşmeler.

Görüldüğü gibi satıcı ve alıcı da iade edilebilir diye sözleşmelerinde anlaşmadıkça dijital hizmetler iade edilemiyor. Bu kapsamda 6502 sayılı kanunun bize tanıdığı “keyfi iade” hakkımızı kullanamıyoruz.

Cayma hakkının kullanılamadığı diğer haller hakkında bilgi almak için “Cayma Hakkının İstisnaları” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar diler, sonraki makalemize de bekleriz, sağlıcakla kalınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola