Cep Telefonlarında İade Hakkı Kalktı

Daha yeni yapılan bir düzenleme ile internetten alınan mal ve hizmetlere ilişkin olarak cayma ve iade hakkını düzenleyen mesafeli sözleşmeler yönetmeliğinde T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından değişiklik yapıldı.

Cep Telefonları İade Edilemeyecek

Yapılan yeni düzenleme ile cep telefonları ve diğer bazı teknolojik cihazlarda keyfi iade hakkı tanınmayacak. Böylece tüketiciler bu şekilde fiyatları değişken olan, kişisel kullanım amaçlı sipariş edilen teknolojik ürünlerde satıcıları ticari açıdan zorlayacak keyfi iade haklarını kullanamayacaklar.

Peki Nedir Bu İade Hakkı

İade hakkı esasında T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna dayanılarak çıkarılan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ile tüketiciye sağlanmış çok güçlü bir haktır. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinin iade hakkını düzenleyen “Cayma Hakkının İstisnaları” başlıklı on beşinci maddesinde sayılan haller dışında tüketicilere çok güçlü bir cayma yani iade hakkı tanınıyor. Bu konuyla ilgili “Cayma Hakkı Nedir?” ve “Cayma Hakkının İstisnaları” isimli makalelerimizi okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yeni Düzenleme İle İade Edilemeyecek Teknolojik Ürünler

25 Ağustos 2022 tarih ve 31932 sayılı resmi gazetede yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile mezkur yönetmeliğe eklenen yeni hükümler ile cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler, akıllı saatler vb. teknolojik ürünlerde keyfi iade hakkı kullanılamayacak.

Cep Telefonlarında İade Hakkı Kalktı
Arızalı Ürünlerde Ne Olacak?

Yukarıda bahsettiğimiz iade hakkından yoksunluğun tek istisnası defolu ve ayıplı ürünler. Eğer aldığınız cep telefonu veya diğer sayılan teknolojik ürünler defolu, arızalı, hatalı veya ayıplı olarak size ulaştıysa bunları değiştirme veya iade etme hakkına sahibiz. Bu haller dışında keyfi iade hakkı olmayacak.

 

Yeni düzenleme ile cep telefonu ve diğer sayılan teknolojik ürünlerde iade hakkının kalkması ile ilgili bilgileri size aktardık. Bu konuyla ilgili düşünceniz nedir? Aşağıda yorumlarınızı bekliyoruz.

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği: tıklayınız.

Değişiklik Yönetmeliği (25.08.2022 tarihli): tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola