Belgesiz “.tr” Alan Adı Kaydı Başladı

.tr Uzantılı Alan Adı (Domain) Kaydı

Uzun süredir altyapı çalışması süren ve uluslararası kayıt süreçleri devam eden “.tr” uzantılı alan adlarının Ortadoğu Teknik Üniversitesi idaresinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun işletme ve idaresine geçişi tamamlandı. 12 Eylül 2022 tarihinde Ortadoğu Teknik Üniversitesinin idare ettiği nic.tr sistemi kapatıldı ve 14 Eylül 2022 tarihinde saat 14:00’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun “TR Ağ Bilgi Sistemi (TRABİS)” devreye girdi. TRABİS’e www.trabis.gov.tr adresinden erişebilirsiniz.

Alan Adı (Domain)
“TR” Uzantısı Nedir?

TR uzantısı alan adlarında kullanılan ülke uzantısıdır. Her ülkenin bir ülke kodu mevcuttur. Bu kodlar uluslararası olarak belirlenmektedir. Türkiye’nin TR, Fransanın FR, Amerika Birleşik Devletlerinin US kodları ülke uzantılarına örnektir.

Ülke Uzantısının Belgesiz Alınması Nedir?

Önceden .com.tr, .net.tr, .org.tr gibi uzantıların alınması için belge isteniyordu. Bu belgeler kurumuna ve kişisine göre değişiyordu. Mesela adsoyad.com.tr almak için kimlik, şirketlerin sirketismi.com.tr alması için ticaret sicil gazetesi vb. belgeler isteniyordu. Artık .com.tr, .net.tr, .org.tr gibi eskiden belgeli olarak verilen alan adları belgesiz tahsis  edilebilecek. Aynı .com, .org, .net, .co, .tv vb. alan adları gibi ilk gelen alır ilkesi uygulanacak.

Belgesiz “.tr” Alan Adı Tahsisi Nasıl Yapılacak?

Halihazırda alan adı satışı ve tahsisi yapan birçok site ve şirket bulunmakta. Bu site ve şirketlerden .tr uzantılı alan adınızı normal bir alan adı satın alır gibi alabilirsiniz.

Ayrıca DEM YAZILIM alan adı tahsisi yapmaktadır. Şimdilik +90 (850) 307 65 11 numaralı telefonu arayarak .tr uzantılı alan adınızı tahsis ettirebilirsiniz. İlerleyen süreçte sizler için hazırlanan .tr uzantılı alan adı sorgulama ve satın alma ekranından gerekli işlemleri kendiniz yapabileceksiniz.

Belgeli Verilecek Alan Adları Hangileridir?

Belgesiz alan adı dönemi başlasa da halen belgeli alınması gereken uzantılar bulunmaktadır. Bunlar genelde bir kurumu, bir mesleği yapan kişiyi tanımladıkları için halen belgeli alınması gerekmektedir.

Örnek olarak belediyelerin kullandığı .bel.tr, kamu kurumlarına verilen .gov.tr gibi alan adları belgeli tahsis edilecektir.

av.tr, dr.tr, tsk.tr, kep.tr, k12.tr gibi uzantılar da belgeli olarak tahsis edilecektir.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yorum yazarak iletebilirsiniz. Sonraki makalede görüşmek üzere. Keyifli okumalar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola