Apple App Store Dış Mağazalara İzin

Apple App Store için alternatif uygulama mağazalarına izin verdi.

Apple, iOS 17.4 güncellemesi ile Avrupa Birliği ülkelerinde alternatif uygulama mağazalarını etkinleştirdiğini duyurdu. Bu değişiklikle birlikte, üçüncü taraf uygulama mağazaları, kendi uygulamalarının yanı sıra diğer geliştiricilerin uygulamalarını da sunabilecekler. Apple, önceden üçüncü taraf uygulama mağazalarının yalnızca kendi kataloglarından uygulamalar sunmasına izin veriyordu. Ancak artık bir oyun stüdyosu gibi bir geliştirici, iOS platformunda kendi oyunlarını sunan bir uygulama mağazası oluşturabilecek.

 

Peki Tam Olarak Ne Olacak?

Bu değişiklikle birlikte, geliştiriciler kullanıcıları web sitelerine yönlendirirken, uygulama içi promosyonlarını, indirimlerini ve anlaşmalarını nasıl tasarlayacaklarını da seçebilecekler. Ayrıca, belirli kriterleri karşılayan geliştiriciler, uygulamalarını doğrudan web sitelerinden indirilebilir şekilde sunabilecekler. Bu kriterler arasında, Apple Geliştirici Programı üyesi olma süresi, bir önceki yıl içinde bir milyondan fazla ilk kurulumu olan bir uygulamaya sahip olma ve şeffaf veri toplama politikaları yayınlama gibi gereklilikler bulunmaktadır.

 

Karşılanabilir Şartlar Mı?

Ancak, bu kriterlerin bağımsız uygulama geliştiricileri tarafından karşılanması zor olabileceği için bu değişiklikler eleştiri almaktadır. Ayrıca, Apple’ın bu değişiklikleri Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası’na (DMA) uyma zorunluluğundan dolayı yaptığı ve sadece AB ülkeleri için etkinleştireceği belirtilmektedir. Bu durum, Apple’ın AB’deki rekabet koşullarına uyum sağlamak için attığı bir adım olarak görülmektedir.

 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Search

Son Makaleler

Benzer Makaleler

ChatGPT Kaleminden
Yapay Zeka Bilinç Kazanabilir Mi?

Chat GPT Sorumuzu Yanıtlıyor. Chat GPT’ye sorduk. Acaba yapay zeka bilinç kazanabilir mi? Sorumuza verdiği

ChatGPT Kaleminden
Kediler Bizi Anlar Mı?

Günümüzde, evlerimizin sevimli, tüylü sakinleri olan kediler, milyonlarca insan için birer aile üyesi olarak kabul