3D Güvenli Ödeme Nedir?

Hepimiz internetten alışveriş yapıyor, istek ve ihtiyaçlarımızı çağın teknolojik gelişimine uygun olarak karşılıyoruz. Ayrıca bu alışverişlerde kartlı ödemeleri çok sık kullanıyoruz. Kredi kartları ile banka ve ön ödemeli kartları sık sık kullanıyoruz. Bu ödemeleri yaparken hiç düşündük mü, güvenlik konusunda nasıl bir yol izleniyor? Acaba kart bilgilerimiz mağazalar tarafından görülebiliyor mu? Bu makalemizde 3D güvenli ödeme (secure) özelliği ile bunları cevaplamaya çalışalım.

 

3D Güvenli Ödeme (Secure) Nedir?

3D Güvenli ödeme, çevrimiçi (online) alışverişlerde kartlı ödeme yaparken uygulana bir güvenlik protokolüdür. İlk başta dünyada Visa ile başlayan bu yöntem diğer finans kuruluşlarınca da uygulanmaya başlanmıştır. Buradaki temel amaç harcamayı yapanın kart sahibi olup olmadığının doğrulanmasıdır. Böylece kart çalınma durumlarında sizden habersiz harcama yapılmasının önüne geçilmiş olur.

Sanal Ödemede Güvenlik
3D Ödeme Güvenlik

 

3D Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Bir e-ticaret sitesinde ya da uygulamasında alışveriş yapıyorsunuz diyelim. Ürünü beğendiniz sepete ekleyip ödeme adımına geçtiniz. Ardından kart bilgilerinizi girmeniz istendi. Sonrasında kart bilgilerini girdiniz ve ödeme yap butonuna tıkladınız.

Buradan sonra farklı bir ekranda size şifre soran bir ekran gelmektedir. Bu ekranda telefonunuza gelen şifreyi ilgili alana girip onaylamanız istenecektir. Tam bu sırada kartınızın bankasından bir kısa mesaj (sms) aldınız. Bu mesajda alışverişiniz için şifre geldiğini göreceksiniz. Bu şifreyi ödeme ekranındaki alana girerek alışverişinizi onaylıyorsunuz. E-ticaret sitesinin pos firması ile kartınızın bankası online ortamda iletişim kuruyorlar.

Eğer harcama yapmaya engel bir durumunuz yoksa ödemeniz onaylanıyor. İşte sık sık yaptığımız bu işlem 3D güvenlik ile ödeme işlemi oluyor.

Aslında iki faktörlü kimlik doğrulama gibi işleyen bu sistem ödeme öncesi bir doğrulama yapılmasını sağlıyor.

Güvenli doğrulama
İki faktörlü güvenli ödeme
Bize Faydaları

Güvenlik ile ödeme sisteminin bize en önemli artısı habersiz harcamaların önüne geçmesidir. Böylece kartınız kaybolduğunda veya çalındığında endişe etmeyeceğiz.

Bir diğer faydası ise dolandırıcılığın önüne geçer. Bir banka 3D güvenlik sistemine entegre bir e-ticaret sitesinden alışverişinize onay veriyorsa mağazanın dolandırıcılık faaliyetlerinden kaynaklı riskler bizden bankaya geçiyor. Böylece paramız için endişe etmemize gerek kalmıyor.

Ayrıca dijital verilerin korunması gibi faydaları da bulunuyor. 3D güvenli ödeme için hizmet aldığınız banka ile görüşerek ya da internet bankacılığından işlem yapabilirsiniz. Bu şekilde güvenli ödeme özelliğini kartınız için açıp kapatabilirsiniz. Kredi kartları için 3D güvenli ödeme zorunlu olmamakla beraber banka kartları için zorunludur.

 

Ödemelerimizi yaparken bundan sonra 3D güvenli (secure) ödeme yaparak gerekli güvenli sağlamış oluruz.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle, keyifli okumalar.

 

İlgi çekici diğer içerikler;

 

 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Benzer Makaleler

Girişimcilik
Turkcell Dergilik Kapanıyor

Turkcell Dergilik Kapanıyor Turkcell Dergilik Kapanıyor… Dijital yayıncılık sektörüne yön vermek, temellerini atmak üzerine yola